Piaggio Története - Webrobogó

1884-1965
A Piaggio céget 1884-ben a mindössze 20 éves Rinaldo Piaggio alapította, aki apja asztalosműhelyét gőzmeghajtású fűrészteleppé alakította, amely a luxus tengerjáró hajók berendezéseihez szállított első osztályú faanyagot. Ezek után a tevékenységi kör a vasúti kerekek készítésével, majd az első világháború alatt motoros hajók, később pedig repülőgépmotorok és helikopterpropellerek gyártásával bővült.
Az 1920 években már Pisa, Sestri és Finale Marina városokban üzemmel rendelkező cég tovább terjeszkedik a Pontedera-i gyár megvásárlásával és immár saját szabadalom alapján indul be a motor és repülőgép gyártás. Közben a vasúti szektorban továbbra is töretlen sikereket elérő céghez csatlakozik Rinaldo két fia, Armando és Enrico Piaggio, akik később apjuk halála után átveszik a cég vezetését.


Míg Armando a légi és vasúti szektorban tevékenykedő Sestri-i és Finale-i üzemeket vezeti, Enrico a Pisa-i és Pontedera-i gyárok vezetőjeként nagy ambíciókat dédelget. Terve az, hogy mivel a járműállomány a háború során szinte teljes egészében odaveszett, az olasz társadalmat megajándékozza egy olyan új járművel, mely olcsó és mindenki által használható.
A Biella-i gyárban Renzo Spolti tervezett 1943-1944 között egy motort, amelyet a dolgozók Paperinonak, azaz gúnárnak neveztek el, Enrico Piaggionak azonban nem nyerte el a tetszését. Enrico ezért 1945-ben megbízta Corradino D'Ascanio mérnököt (aki 1934-től volt a gyárnál, és az ő tervei alapján készült el az első modern helikopter is), hogy javítsa ki a kétkerekű prototípusának a tervét, ami elkészülte után szárny nélküli repülőgépre hasonlított.

Egy év múlva, 1946 áprilisában 15 darab, Vespa (darázs) névre keresztelt példány gördült ki a Piaggio Pontedera-i üzeméből. A nevet Enricotól kapta, akit az első robogó egy darázsra emlékeztetett. Amikor bemutatták az emberek legtöbbje kíváncsian fogadta, bár voltak szkeptikusak is szép számban, akik nem hittek a robogó jövőjében. A Vespa azonban nem várt sikert aratott. Az első Vespa értékesítését a Lancia kereskedelmi láncán keresztül kezdték meg, és a 60 km/h sebességre is képes robogóból 2484 darabot adtak el. Ezután döntöttek úgy, hogy a Pontedera-i gyárat teljes egészében a Vespának, a ma is legnépszerűbb Piaggio terméknek szánják.


A második világháborúból újra talpra álló Olaszországot a Vespával motorizálták, és a Piaggio látta el robogóval az egész országot, amely a mobilitás megtestesítője és szinte azonnal egy újfajta olasz életstílus kifejezője lett.
Az első tíz évben egymillió Vespát gyártottak (1956-ban ünnepelték az egy milliomodik darabot), amely az ötvenes évek közepére már világszerte az egyik legkelendőbb közlekedési eszközzé vált, és több országban, mint például Németországban, Franciaországban, Spanyolországban, Nagy-Britanniában, Belgiumban, Brazíliában, Indonéziában és Indiában is gyártották.
Ekkori sikerért az is jelzi, hogy szinte nem készült film nélküle az ötvenes években, így mintegy 150 filmben, mint például a Római vakációban és az Édes életben tűnt fel, és szinte minden az idő tájt nagy filmsztár Vespával robogott. A Vespa tehát nem csak egy kereskedelmi jelenség volt, hanem egyben a robogó szinonimája is lett, és a külföldi sajtóban Olaszország a Vespa hazájaként szerepelt. Népszerűségében nagy szerepet játszhatott az is, hogy nem hasonlított a robosztus, zajos és kényelmetlen motorokhoz, hiszen már első ránézésre eleganciát sugárzott, és hogy e robogókat nők is könnyen vezethették.

A Piaggio cég azonban nem csak a robogóiról vált híressé. A Vespa gyártásának beindításakor még a repülőgépgyártást is folytatták a cégnél, de Enrico Piaggio hamarosan úgy döntött, hogy felhagy a termelés ezen ágával, és végül a repülőgépgyártó részleg 1966-ban végleg elvált a Pontadera-i gyártól.
A Vespa sikerén felbuzdulva azonban egy újabb nagyszerű ötlettel állt elő Corradino D'Ascanio. Ez volt az Ape, azaz a méhecske, a robogók háromkerekű változata.
Ez is egy jól ismert, és széles körben terjesztett jármű, sok ember számára egy 'dolgozó partnert' jelent. Az Ape valójában a Vespa 'oldalbordájából' született, amikor D'Ascanio egy 'dobozzal' és két hátsó kerékkel egészítette ki a rendkívül népszerű robogót, azzal a nem titkolt szándékkal, hogy egy könnyen használható gazdaságos, hatékony és sokoldalúan hasznosítható haszongépjárművet gyártsanak.
Az Ape ugyan nem vált olyan kultusszá, mint a Vespa, de ez is hamar népszerűvé vált elsősorban a kereskedők, és a kis üzletek számára, mivel hatékonynak, gazdaságosnak, és könnyen kezelhetőnek bizonyult.

1965-1999
Enrico Piaggio haláláig, azaz 1965-ig vezette a céget. Mivel azonban nem volt fiúörököse, elhunytával a cég irányítása az Agnelli család kezébe került. Enrico utódja veje, Umberto Agnelli lett.

Az 1980-as évekre a cég termékei széles skálán mozogtak, hiszen gyártottak robogókat, segédmotoros kerékpárokat, motorokat, kerékpárokat, az Ape-t és a Porter furgonokat is.
A kilencvenes évek elején, 1993-ban Umberto fiának, Giovanninak, adta át a helyét, miután ő a Fiat konszern vagyonkezelő társaságának (Ilfi) lett az elnöke. Giovanni Agnelli egészen 1997-ben bekövetkező tragikus haláláig volt a Piaggio elnöke, de 33 éves korában egy ritka rákbetegségben meghalt. A Piaggio cég ekkor bizonytalan helyzetbe került, mivel vezető nélkül maradt.
1993-ban, amikor a családban csak Giovanninónak nevezett Agnelli átvette a céget, az épp pénzügyi gondokkal küszködött, mert a japán motorgyártók, többek között a Honda, Yamaha és a Szuzuki árversenye nyomán kezdett kiszorulni a piacokról. Agnellinek, aki a vezérigazgatói poszt előtt szinte valamennyi részlegnél dolgozott a Piaggio gyárban, új modellek kifejlesztésével, a költségek racionalizálásával sikerült rendbe tennie a Piaggio-k (azaz édesanyja családjának) örökségét. A kilencvenes években született meg sok híres modell, mint az új Vespa50, a négykerekű APE Poker, a Sfera, később a hi-tech Quartz, Zip, Skipper majd 1994-től a Hexagon, amely a cég belépését jelentette az exkluzív robogó kategóriába. A Gilera is szép sikereket ért el a Typhoon és Runner robogókkal a sportos robogók piacán. 1996-ban, a legöregebb Vespa 50 születésnapja alkalmából gördül ki a gyárból az új, ET4 125 Vespa modell, mely sokban hasonlít ugyan az 1945-ös elődjéhez, de nagyon sok újdonságot is hoz, és egy örökzöld stílus új sikereit vezeti be.

2000-
2000 elején az ekkor már olasz nemzeti kincsként számontartott cég a Morgan Grenfell Private Equity-nek, a Deutche Bank egy pénzügyi csoportjának tulajdonába ment át. A Piaggio, ez a nagy hagyományra visszatekintő és manapság is a kétkerekűek európai piacán vezető név, a minden igényt kielégítő új modelleknek köszönhetően ma talán minden eddiginél jobban megfelel modern korunk teremtette elvárásoknak.
Az eltelt több mint 50 év során folyamatosan jelentek meg a fogyasztói igényeknek mindinkább megfelelő modellek, hogy a cég meg tudjon felelni a vásárlók támasztotta követelményeknek, ami talán indokolja, hogy hogyan maradhatott mindvégig meghatározó piaci siker. Az eltelt több mint 50 év során folyamatosan jelentek meg a fogyasztói igényeknek mindinkább megfelelő modellek, hogy a cég meg tudjon felelni a vásárlók támasztotta követelményeknek, ami talán indokolja, hogy hogyan maradhatott mindvégig meghatározó piaci siker. A legutóbb piacra dobott modellek is ezt a törekvést támasztják alá: az X9 500 és a Beverly 500 is egyedülálló tartalmi és technikai megoldásokkal ötvözik a robogók és a motorkerékpárok előnyeit. Ma már az autópályákon is találkozhatunk olyan Piaggio által gyártott robogókkal, amelyek akár 160-180 km/h sebességre is képesek.
Napjainkban a Piaggio Group által gyártott márkák a Piaggio-n kívűl a Gilera, Vespa, Derbi (robogó és motor), Punch (robogó), mely márkák biztosítják azt, hogy a csoport a legszélesebb fogyasztói igényeknek tudjon megfelelni.
Az egykori robogók sok változáson mentek keresztül az évtizedek során, de egyben valamennyien hasonlítottak egymásra: design-uk mindig igazodott a kor igényéhez, formájuk szemet gyönyörködtető, és vezetésük is könnyű. A cég mindig különleges képességekről tett tanúbizonyságot a technológiai újítások és a kreativitás terén. Mindez a különböző szektorokban szabadalmaztatott eljárásokban nyilvánult meg, melyeket később más vállalatok is alkalmazni kezdtek.
A Piaggio napjainkban is Európa vezető kétkerekű-gyártója, mintegy 13000 értékesítési hellyel, és egyike a világ vezető kétkerekű-gyártóinak is. Az olaszországi piacon közel 40%-os, az európai piacon pedig 30%-os a piacrészesedése.
Az innováció, kreativitás és design mindig is egyet jelentettek a Piaggio céggel, ami lehetővé tette számára a piac kihívásainak, valamint a fogyasztói igényeknek való megfelelést. Versenyképes termékei nemcsak kiváló minőséget képviselnek, de egyedülálló stílust és technológiát, köszönhetően a cég K+F tevékenységének, amely a minőség mellett napjainkban már a környezetbarát technológiákra is hangsúlyt helyez. Ezt bizonyítja az is, hogy már megjelentek a piacon az elektromos robogók is.
A Piaggio célja, a modern városi környezetben is helytálló magas színvonalú termékek és azokhoz kapcsolódó szolgáltatások nyújtása és így a mindennapi élet minőségének emelése a jövőben is a cég küldetése marad. E törekvéssel esik egybe a manapság Európában jelentkező 'robogóláz', ami már nem csak a meleg mediterrán országokban hódít, hanem a hűvösebb klímájú országokban is, és nem csak a fiatalok, de már az idősebb korosztály érdeklődése is egyre inkább a praktikus kétkerekűek felé irányul.
forrás: Moto Italia Kft.
Motor - Robogó - Piaggio - Keeway - Gilera - Vespa - Linea
Sebestyén Antal Értékesítő: +36 70 578 7690
Bővebb információk: http://www.webrobogo.net
Motor infó: http://webrobogolink.mconet.hu/
A hír támogatója: Minden ami Internet -> MCOnet International - Magyarország: magyarország.mconet.biz
Partner oldalak:
Építőanyag kereskedés és Tüzép - Mapei - Cement - Tégla - Sóder - Cserép - Mész
Lakás - Eladó lakás - Társasház - Ingatlan - Lakópark